Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

Štandard/standard

Samojed      


Dostal meno po sibírskom kočovnom kmeni Samojedov, ktorí týchto psov využívali na ťahanie saní, ale aj ako strážcov a pomocníkov pri poľovačkách na soby. Samojed je veľmi atraktívny, mocný a pritom pôvabný pes strednej veľkosti. Na rozdiel od väčšiny svojich severských príbuzných nie je tvrdohlavý. Nie je agresívny, naopak má veľmi priateľskú a vľúdnu povahu. Jeho výchova a výcvik sú bez problémov. Dnes sa chová predovšetkým ako rodinný spoločník a priateľ. Lepšie mu vyhovuje pobyt vonku, ako vnútri. Srsť nie je náročná na starostlivosť, treba ju len pravidelne česať. 

 

Štandard

Samojedskaja sobaka

Pôvod: severské krajiny

Použitie: 15. 5. 1991

Celkový vzhľad: samojed je takmer kvadratický arktický špic. Je elegantného vzhľadu a obrazom sily, smelosti, čulosti, hrdosti a sebavedomia.

Hlava: mocná, s klinovitou mierne klenutou lebkou. Dobre zreteľný čelový sklon. Papuľa mocná a hlboká, jej dĺžka je približne taká istá, ako dĺžka temena, rovnomerne sa zužuje k ňucháču. Chrbát nosa je rovný. Napnuté, mierne mäsité pysky. Dobre vyvinutý ňucháč. Kútik pyskov sa má mierne dvíhať, čo vytvára tzv. samojedí smiech.

Chrup: nožnicový zhryz.

Oči: tmavohnedé, hlboko uložené, s inteligentným výrazom. Dobre od seba vzdialené, mierne šikmé, mandľového tvaru.

Uši: nasadené vysoko a ďaleko od seba, pomerne malé, trojuholníkové, vztýčené, pohyblivé, na špičkách mierne zaoblené.

Krk: mocný, primerane dlhý, nesený hrdo vztýčený.

Telo: dĺžka tela nepatrne presahuje výšku v kohútiku. Je hlboké a kompaktné, zavalité, ale nie ťažkopádne. Chrbát stredne dlhý, svalnatý a rovný. Bohatá hriva.

Sučky môžu mať o trochu dlhší chrbát ako psy. Veľmi mocné bedrá, brucho primerane vtiahnuté. Pri pohľade spredu je hrudník široký a hlboký, ale nie súdkovitý. Rebrá dobre klenuté. Plné, mocné, svalnaté, mierne klesajúce kríže.

Predné a zadné končatiny: dobre postavené a svalnaté, s vyslovene mocnými kosťami. Dlhé, pevné, šikmo uložené plecia. Pri pohľade spredu sú predné končatiny rovné a lakte sú postavené tesne pri tele. Nadprstia mocné, ale pružné. Pri pohľade zozadu sú zadné končatiny rovné a paralelné, s veľmi výrazným svalstvom. Kolenné a pätové kĺby dobre zauhlené, päty nízko nad zemou. Vlčie pazúriky sa majú byť šteňatám odstrániť vo veku 3-4 dní.

Labky: oválne a elastické, s mierne klenutými a troška roztiahnutými prstami.

Pohyb: samojed je klusák. Pohyb má voľný a výdatný, s dobrým vykračovaním a výdatným záberom.

Chvost: v strehu a v pohybe je dopredu zahnutý a nesený cez chrbát alebo nabok. V pokoji môže visieť a má siahať po päty.

Osrstenie: bohaté, ťažké, elastické a husté osrstenie. Samojed má dvojitú srsť: krátku, hustú a mäkkú podsadu a dlhú, rovnú, tvrdú srsť, ktorá rastie cez podsadu a tvorí kryciu srsť. Srsť má vytvárať na krku a pleciach golier a hrivu, ktorá zvlášť pri psoch rámuje hlavu. Na vonkajšej strane uší, na hlave a na predných stranách končatín je srsť krátka a hladká.

Vnútorná strana uší je dobre osrstená a medzi prstami má byť ochranná srsť. Chvost má byť huňatý. Osrstenie sučiek je často kratšie s mäkšou štruktúrou ako osrstenie psov.

Farba: biela, krémová alebo biela s piškótovým nádychom (základná farba je biela so slabým piškótovým odtieňom a nesmie nikdy vzbudzovať dojem vyblednutej hnedej). Ňucháč, pysky a okraje viečok sú čierne. Ňucháč je niekedy pečeňový a vykazuje nepatrné známky straty pigmentu.

Veľkosť:

ideálna výška pre psy: 57 cm (+/-3 cm),

pre sučky 53 cm (+/-3 cm).

Hrubé chyby: žlté oči, lietajúce uši, nízko stavaný, slabé kosti, výrazný kravský postoj. Vlnovitá alebo dlhá, mäkká, priliehavá srsť. Nedostatočný pohlavný bimorfizmus. Dvakrát stočený chvost. Zdržanlivá povaha.

Diskvalifikujúce chyby: modré alebo rôznofarebné oči. Predhryz alebo podhryz. Každá odchýlka od farieb srsti predpísaných štandardom. Plachá alebo agresívna povaha.

Poznámka: psy musia mať obidva normálne vyvinuté semenníky úplne zostúpené v miešku.

Poznámka k štandardu: každá odchýlka od štandardu je chybou, ktorá má byť posudzovaná s ohľadom na prednosti psa, jeho celkový vzhľad a konštrukciu. Odchýlky, ktoré sú pre plemeno atypické a abnormality majú viesť k diskvalifikácii.

Chrup: k chrupu patrí okrem zubov aj čelusť, ktorá má byť dobre vyvinutá.

 

Zdroj : http://chovatelia.sk/psy_plemena.php?id_plemena=145&p=S   

 

 


TOPlist